Rodzaje i zastosowanie tektury falistej w przemyśle

TFP > Blog > Rodzaje i zastosowanie tektury falistej w przemyśle


Dlaczego to właśnie te kartonowe arkusze znalazły tak szerokie zastosowanie w przemyśle? Niekwestionowaną zaletą tektury falistej jest grubość materiału – surowiec ten należy do najgrubszych, a przez to najbardziej wytrzymałych wyrobów papierniczych. Dzięki temu dobrze chroni różnego rodzaju produkty, przedmioty i obiekty – nie tylko podczas transportu.

Rodzaje arkuszy – z jakiej tektury falistej korzystają producenci?

Tekturę falistą dzieli się na kilka rodzajów na podstawie liczby warstw w materiale. Często spotykanym wariantem jest materiał dwuwarstwowy, który składa się z części gładkiej i pofalowanej. Jej grubszą wersją jest tektura falista trzywarstwowa, w której warstwa pofalowana umieszczona jest pomiędzy dwoma częściami gładkimi. W firmie TFP zajmujemy się również produkcją wyrobów pięciowarstwowych, o jeszcze większej wytrzymałości, a w wielu branżach korzysta się też z wyrobów o aż siedmiu warstwach.

Inny podział rozróżnia typy tektury falistej na podstawie wielkości fali – ta ma z kolei bezpośrednie przełożenia na grubość kartonu. W arkuszach trzywarstwowych wyróżniamy:

  • fale typu B o grubości od 2,5 do 3 mm,
  • fale typu C o grubości od 3 do 3,7 mm,
  • mikrofale, czyli fale typu E o grubości 1,1 do 1,7 mm.

Arkusze pięciowarstwowe mogą mieć z kolei fale typu BC o grubości 6-7 mm lub fale typu BE, gdzie grubość ta wynosi od 3,7 do 5 mm.

Gdzie wykorzystuje się tekturę falistą?

Wszystkie rodzaje arkuszy mają szerokie zastosowanie. Korzysta się z nich przede wszystkim w handlu, transporcie i podczas przeprowadzek. Tektura falista wykorzystywana jest do produkcji opakowań pojedynczych i zbiorczych, pełni też funkcję przekładek zabezpieczających transportowany towar, a także wypełniaczy w paczkach. Im większa grubość arkusza, tym większa nośność pudełka z niego wykonanego.

Po wyroby dwuwarstwowe i trzywarstwowe sięga się także w branży budowlanej. Tam służą na przykład za materiał ochronny, kładziony na podłogi podczas prac remontowych. Arkusze o większej grubości cenione są również za swoje właściwości izolacyjne i akustyczne, mogą też służyć za podkład podłogowy, wyrównujący powierzchnię posadzki. Zachęcamy do odwiedzin naszej strony zapoznając się z działem “Kontakt” w celu uzyskania niezbędnych informacji i zamówienia różnego rodzaju arkuszy.