Tektura falista

TFP > Akcesoria i produkty > Tektura falista


Produkujemy tekturę od 30 lat, więc śmiało można powiedzieć, że się na niej znamy. Kolejne inwestycje, nowoczesne technologie oraz zespół doskonale wyszkolonych pracowników pozwoliły na stworzenie firmy o stabilnej pozycji na rynku, z wypracowanym KNOW-HOW.

Dokładamy wszelkich starań, by nasza tektura spełnia najwyższe standardy jakości i oczekiwania klientów. 30 letnie doświadczenie oraz znajomość rynku sprawiają, że doskonale wiemy jak sprostać stawianym nam wymaganiom.

Jest to produkt ekologiczny, który w pełni podlega procesowi recyklingu. Dzięki temu, że jest lekki, cieszy się dużym zainteresowaniem logistyków, ponieważ oszczędza przestrzeń transportową, zużycie paliwa i ogranicza emisję spalin. Podstawowa tektura falista powstaje z połączenia 3 lub 5 warstw papieru.

Jej produkcja odbywa się przy użyciu tekturnicy. Jest to maszyna, która kształtuje środkowe warstwy i skleja je z warstwami płaskimi do postaci gotowej płyty. W parku maszynowym TFP posiadamy dwie najnowszej generacji tekturnice, znajdują się one w zakładach produkcyjnych w Kórniku i Babimoście.

Wyróżniamy 3 główne fale tektury falistej oraz 6 typów łączących różne rodzaje fal.

W TFP oferujemy kilka rodzajów tektury falistej:

Surowce wykorzystywane w jej produkcji to papiery: biały (powlekany i niepowlekany) oraz brązowy (zawierający włókno pierwotne oraz wtórne, pochodzące z recyklingu).

Ponadto, w naszej produkcji oprócz tektury standardowej, wyróżniamy również tekturę specjalną i ultra specjalną.

  • Tektura standardowa  (STAND)

Minimalny wymiar arkusza wynosi 600 x 200 mm

Maksymalny wymiar arkusza wynosi 4500 x 2460 mm.

Minimalna zamawiana ilość to 500 mb.  dla fali 3W i 5W.

  • Tektura specjalna  (SPEC)

W przypadku tektur specjalnych dodatkowym warunkiem realizacji zamówienia (do uzgodnienia z Działem Obsługi Klienta TFP Sp. z o.o ) jest obłożenie szerokości wstęgi tekturnicy na długości minimum 1500 metrów bieżących dla fali 3W i 5W.

  • Tektura ultra specjalna  (USPC)

W przypadku tektur ultra specjalnych dodatkowym warunkiem realizacji zamówienia (do uzgodnienia z Działem Obsługi Klienta TFP Sp. z o.o ) jest obłożenie szerokości wstęgi tekturnicy na długości minimum 3500 metrów bieżących dla fali 3W i 5W.

Tektura falista

Tektura falista to nic innego jak produkt otrzymany ze sklejonych z sobą naprzemiennie warstw płaskich oraz pofalowanych papieru. Ilość poszczególnych warstw dzieli tekturę na określone rodzaje:

  • 2-warstwowa w roli (fala E, B, C)

Składa się z jednej warstwy płaskiej i jednej warstwy pofalowanej. Jest to typ tektury najczęściej wykorzystywany do zabezpieczenia powierzchni przy remontach lub do owijania delikatnych przedmiotów wymagających dodatkowego zabezpieczenia, ale także do produkcji opakowań z wykorzystaniem procesu laminowania arkusza zadrukowanego na otwartej fali.

  • 3-warstwowa w arkuszach (fale E, B C)

Składa się z jednej warstwy pofalowanej zamkniętej pomiędzy dwoma warstwami płaskimi.

  • 5-warstwowa w arkuszach (fale EE, EB, EC, BE, BB, BC)

Składa się z trzech warstw płaskich i dwóch pofalowanych, w następującej konfiguracji: warstwa płaska + warstwa pofalowana + warstwa płaska +warstwa pofalowana + warstwa płaska.

Bardzo istotny jest prawidłowy dobór fali. Fala wysoka ma lepsze właściwości amortyzacyjne niż fala niska. Odbywa się to jednak kosztem mniejszej wytrzymałości na zginanie i zgniatanie na płasko. W tym przypadku ten parametr będzie wyższy dla fali niskiej. Możliwe jest połączenie kilku fal w arkuszach wielowarstwowych. Zasadność zastosowanej fali zależy od celu wykorzystania powstałej tektury.

  1. Fala niska – Fala B (wysokość od 2,5 do 3 mm)
  2. Fala średnia – Fala C (wysokość od 3,5 do 4 mm)
  3. Mikrofala – Fala E (wysokość od 1,2 do 2 mm)