Jak wybrać odpowiednią tekturę falistą i do czego ją wykorzystać?

TFP > Blog > Jak wybrać odpowiednią tekturę falistą i do czego ją wykorzystać?


Ten rodzaj arkuszy papierniczych od zwykłego kartonu różni się budową. Tektura falista składa się z przynajmniej dwóch warstw, z których co najmniej jedna jest pofalowana. Konstrukcja ta przekłada się na zwiększoną wytrzymałość materiału, przy jednoczesnym zachowaniu lekkiej wagi. Takie arkusze są sztywne, a przy tym dobrze amortyzują produkty przewożone w opakowaniach. Mówiąc o zaletach tektury falistej, nie można też pominąć jej właściwości biodegradowalnych i możliwości ponownego wykorzystania takiego materiału. A gdzie można ją wykorzystać?

Transport paczek

Jeśli opakowania (lub inne wyroby) z tektury falistej mają być stosowane w transporcie produktów, to główną cechą, jak trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru arkusza, jest jego grubość. Ciężkie przesyłki i obiekty powinny być pakowane w arkusze pięciowarstwowe lub nawet siedmiowarstwowe. Materiał można dobierać pod kątem liczby warstw, ale o jej grubości informuje nas również gramatura. Wytrzymały karton powinien być odporny na zgniatanie i przebicia. Cieńsze, dwuwarstwowe arkusze w rolce (na przykład z tzw. mikrofali) świetnie nadają się z kolei do przekładania towaru w paczkach. Różne rodzaje opakowań znaleźć można na naszej stronie w dziale “Produkty”.

Przeprowadzki i prace budowlano-remontowe

Tektura falista stosowana do remontów nie musi być gruba. Podczas prac remontowo-budowlanych w zupełności wystarczą arkusze dwuwarstwowe i trzywarstwowe. Można tu nawet wykorzystać stare kartony i opakowania – dobrze zabezpieczą podłogę przed zarysowaniami i zabrudzeniami. Jeśli do budowanego lub remontowanego domu chcemy się przeprowadzać, musimy jednak wziąć pod uwagę wytrzymałość pudełek, do których spakujemy nasz dobytek. Tutaj warto kierować się takimi samymi zasadami, co w branży transportowo-logistycznej.

Dekoracje

Jeszcze innym obszarem wykorzystania tektury falistej jest sztuka użytkowa. Z tych arkuszy papierniczych powstają na przykład elementy wyposażenia domu – od niewielkich dekoracji na półki i szafki, aż po meble czy domki dla lalek. Tutaj grubość i rodzaj materiału zależą wyłącznie od naszej inwencji.