Czasami potrzebujesz kartonu, który nie tylko skutecznie zabezpieczy przechowywane w nim produkty, ale również będzie się estetycznie prezentować. W takim wypadku warto zdecydować się na opakowania wykrawane. Wyróżniają się charakterystycznym designem – mogą występować zarówno w różnych rozmiarach, jak i kształtach. Swoje zastosowanie szczególnie znajdują w branży e-commerce. Jesteś ciekaw, jak powstają? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym poznasz pojęcie sztancowania oraz wykrojnika.

Co to jest wykrojnik?

Zanim przejdziemy do omawiania sztancowania, czyli procesu produkcyjnego opakowań wykrawanych, wcześniej dobrze jest dowiedzieć się kilku rzeczy o jego elementach. Najważniejszym z nich jest wykrojnik. Służy on do cięcia i kształtowania kartonów, a także do wygniatania linii o określonej formie w materiale. Wyposażony jest w nóż z wyprofilowanym ostrzem, np. bigujący czy perforujący. Dzięki różnorodności tego typu narzędzie można wielokrotnie wykorzystać do stworzenia dużej liczby niestandardowych pudełek, co przekłada się na oszczędność nie tylko czasu, ale również kosztów.

Na czym polega sztancowanie?

Do wyprodukowania opakowań wykrawanych stosuje się specjalną technikę, jaką jest sztancowanie. Polega ona na wycinaniu z arkusza kartonu konkretnego wzoru, tworząc tym samym prezentujące się estetycznie pudełko, które można przeznaczyć do zapakowania m.in. kosmetyków, produktów spożywczych czy gadżetów elektronicznych. W tym celu wykorzystuje się maszynę sztancującą pracującą na bazie wykrojnika. Jedną z największych zalet tego procesu produkcyjnego jest możliwość wykrawania nawet najbardziej unikatowych i skomplikowanych kształtów, których nie sposób uzyskać przy pomocy np. cięcia gilotyną.

Produkcja opakowań wykrawanych

Teraz wiesz, czym jest sztancowanie oraz do czego służy wykrojnik, dzięki czemu proces powstawania opakowań wykrawanych nie ma przed Tobą już żadnych tajemnic. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem kartonów, możesz skorzystać z naszej oferty, w której znajdziesz pudełka dla e-commerce, do sieci handlowych, warzyw i owoców, drobiu i mięsa, a także koperty kurierskie. Zapraszamy do składania zamówień!